05 sierpień 2015

Spektakl Partycypacyjny – Bieżenki

Bieżeństwo w odsłonie teatralnej! W ramach Podlasie Slow Fest zapraszamy serdecznie na spektakl partycypacyjny- BIEŻENKI.


Termin 11 sierpnia / godzina 18:00

Miejsce: Akademia Supraska

Bilety: wstęp wolny
 
29 kwiecień 2015

Pamięć wnuków. Jestem, bo wrócili jako książka pokoleniowa i tożsamościowotwórcza – przemyślenia redaktorki

Tekst jednej z redaktorek Anny Szerszunowicz napisany do książki Świadectwa pamięci. W kręgu źródeł i dyskursów (od XIX wieku do dzisiaj), red. E. Dąbrowicz, B. Larenta, M. Domurad, Białystok 2017)
Jak widać, mimo upływu kilku lat, temat ciągle w nas siedzi. Zapraszamy do czytania!
18 kwiecień 2015

Bieżenki - zaproszenie do współtworzenia spektaklu

Pracownia Sztuki Społecznej i Zespół Badań Regionalnych Uniwersytetu w Białymstoku zapraszają do współtworzenia spektaklu inspirowanego historią bieżeństwa. Zaproszenie kierujemy do osób, które chcą wystąpić na scenie i podzielić się wspomnieniami związanymi z tym doświadczeniem. Zależy nam na tym, by w sposób szczególny ogniskowały się one wokół kobiet: matek, ciotek, babć, prababć, sąsiadek. Umiejętności sceniczne nie są wymagane. Ważnym kontekstem wspólnej pracy będzie książka Anety Prymaka-Oniszk „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”: sam reportaż, jak też zawarte w nim fotografie.
 
20 grudzień 2015

Zakończenie projektu

15 grudnia 2017r. został zakończony projekt "Jestem, bo wrócili. Przywracanie pamięci w setną rocznicę bieżeństwa." Jego nazwa to jednocześnie nazwa konkursu, który został ogłoszony ponad 2 lata temu przez Stowarzyszenie OrthNet we współpracy z Anetą Prymaką- Oniszk. Celem konkursu było przywrócenie pamięci o bieżeństwie 1915 – jednym z najważniejszych wydarzeń na ziemiach Podlasia i Chełmszczyzny czasów nowożytnych, o którym mówi się, że było największym eksodusem XX w. w Europie, a które do niedawna nie istniało w oficjalnej historii Polski.
14 grudzień 2015

Prezentacja Książki w Warszawie

10 grudnia w siedzibie Muzeum Historii Poski w Warszawie odbyła się trzecia prezentacja książki „Jestem, bo wrócili. Przywracanie pamięci w setną rocznicę bieżeństwa”.
 
03 grudzień 2015

Spotkanie w Warszawie

Serdecznie zapraszamy na promocję książki o bieżeństwie "Jestem, bo wrócili. Przywracanie pamięci w setną rocznicę bieżeństwa" w Warszawie. Spotkamy się z Państwem już w najbliższą niedzielę 10 grudnia o godz. 14.00 w Muzeum Historii Polski przy ulicy Mokotowskiej 35.
03 grudzień 2015

Relacja ze spotkania w Bielsku Podlaskim

1 grudnia w Bielskim Domu Kultury miała miejsce kolejna promocja książki "Jestem, bo wrócili. Przywracanie pamięci w setną rocznicę bieżeństwa".
26 listopad 2015

Spotkanie w Bielsku Podlaskim

Serdecznie zapraszamy na kolejną promocję książki o bieżeństwie "Jesteśmy, bo wrócili. Przywracanie pamięci w setną rocznicę bieżeństwa" 1-go grudnia (piątek) o godz. 18 w Bielskim Domu Kultury.
13 listopad 2015

Jestem, bo wrócili – w otwartym dostępie

Wielkie święto potomków bieżeńców. Blisko 60 historii o uchodźcach I wojny światowej wydało Stowarzyszenie OrthNet. Zbiór „Jestem, bo wrócili. Przywracanie pamięci w setną rocznicę bieżeństwa” to pokłosie konkursu zorganizowanego pod tym samym tytułem w 2015 r. Premiera książki odbyła się w piątek, 10 listopada w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku.
31 październik 2015

Zapraszamy na premierę książki!

Stowarzyszenie OrthNet ma zaszczyt zaprosić na premierę zbioru wspomnień "Jestem,bo wrócili. Przywracanie pamięci w setną rocznicę bieżenstwa". Spotkanie z Autorami książki odbędzie się 10 listopada o godz.17 w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku (ul. Św. Mikołaja 5).


1  2  3    >
PAKP

Konkurs jest organizowany z błogosławieństwa
Metropolity Prawosławnego Warszawy i całej Polski Sawy.


Organizatorzy:

OrthNet Cerkiew.pl Biezenstwo.pl

Sponsorzy:

Muzeum Historii Polski Patriotyzm jutra Pronar Towarzystwo Przyjaciół Skansenu w Koźlikach Fundacja Dialog Narodów
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego Urząd Miasta w Białymstoku Urząd Gminy Bielsk Podlaski Urząd Miasta w Bielsku Podlaskim Urząd Gminy Czeremcha Urząd Gminy Gródek Urząd Miasta w Hajnówce Urząd Gminy Nurzec-Stacja Urząd Gminy Hajnówka Urząd Miasta i Gminy Michałowo Urząd Gminy Orla Urząd Gminy Siemiatycze Urząd Gminy Supraśl Urząd Gminy Zabłudów

Patroni medialni:

TVP Białystok Polskie Radio Białystok Radio Orthodoxia Radio Racja
Gazeta Wyborcza Białystok Czasopis Nad Buhom i Narwoju Niwa Przegląd Prawosławny Istocznik УКРАЇНЦІ У ФЕТЕРІВ

Partnerzy:

Akademia Supraska Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce Bractwo Młodzieży Prawosławnej  Diecezji Białostocko-Gdańskiej Bractwo Młodzieży Prawosławnej  Diecezji Białostocko-Gdańskiej Centrum Kultury Prawosławnej Białystok Centrum Europy Wschodniej UMCS  Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Lubelsko-Chełmskiej Fundacja im. Księcia Konstantego Ostrogskiego Fundacja Oikonomos Lubelski Instytut Kultury Prawosławnej STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIECI I MŁODZIEŻY UCZĄCYCH SIĘ JĘZYKA BIAŁORUSKIEGO „AB-BA” УКРАЇНСЬКЕ ТОВАРИСТВО Wydawnictwo Warszawskiej Metropolii Prawosławnej