02 czerwiec 2015

Promocja konkursu na Chełmszczyźnie i w Lublinie

Ostatni majowy weekend stał się okazją do promocji konkursu „Jestem, bo wrócili. Przywracanie pamięci w setną rocznicę bieżeństwa” na Chełmszczyźnie i w Lublinie. Ideę i znaczenie konkursu przedstawiała Aneta Prymaka – twórczyni portalu biezenstwo.pl, w promocji brał również udział członek jury konkursu dr Grzegorz Kuprianowicz.
Pierwsze ze spotkań promocyjnych odbyło się w Brzeźnie koło Chełma w sobotę 30 maja na zakończenie Motocyklowego przejazdu szlakiem bieżeństwa 1915-2015. Trasa przejazdu prowadziła po miejscach, o których pisał w swoich wspomnieniach o bieżeństwie chełmski duchowny o. diakon Jan Kotorowicz. Po odwiedzeniu Hostynnego, Teratyna, Chełma, Uhruska, uczestnicy przejazdu na kilkunastu motorach, w kilku samochodach i busach dotarli do Brzeźna. W miejscowej cerkwi pw. św. Włodzimierza Wielkiego odsłużone zostal nabożeństwo za zmarłych w intencji osób, które doświadczyły bieżeństwa, celebrowane przez ks. mitrata Jana ?ukaszuka. Następnie na terenie firmy „Midex” odbyła się prapremiera przedstawienia teatralnego „Chełmskie bieżeństwo” w wykonaniu grupy teatralnej młodzieży ukraińskiej Lublina „Dywosłowo” w reżyserii ?esi Soboliwśkiej, zaś dr Mariusz Sawa wygłosił wykład „Ks. Jan Kotorowicz i jego wspomnienia z bieżeństwa”. A. Prymaka zaprezentowała uczestnikom przejazdu ideę i założenia konkursu „Jestem, bo wrócili…”. Organizatorami przejazdu było Towarzystwo Ukraińskie oraz jego inicjator Mariusz Sawa we współpracy z Bractwem Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej i firmą „Midex” z Brzeźna.
Następnego dnia, w niedzielę 31 maja, okazją dla promocji konkursu stało się „Ukraińska Biesiada” – święto ukraińskiej społeczności prawosławnej Lublina z okazji Pięćdziesiątnicy oraz zakończenia roku szkolnego 2014/2015 w Ukraińskiej Szkole Niedzielnej w Lublinie. W leśnej scenerii odbyła się premiera przedstawienia teatralnego „Chełmskie bieżeństwo”, zaś wprowadzenia o historycznym znaczeniu bieżeństwa dokonał dr G. Kuprianowicz. Konkurs „Jestem, bo wrócili” zaprezentowała uczestnikom imprezy Aneta Prymaka, zachęcając do udziału w konkursie.

PAKP

Konkurs jest organizowany z błogosławieństwa
Metropolity Prawosławnego Warszawy i całej Polski Sawy.


Organizatorzy:

OrthNet Cerkiew.pl Biezenstwo.pl

Sponsorzy:

Muzeum Historii Polski Patriotyzm jutra Pronar Towarzystwo Przyjaciół Skansenu w Koźlikach Fundacja Dialog Narodów
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego Urząd Miasta w Białymstoku Urząd Gminy Bielsk Podlaski Urząd Miasta w Bielsku Podlaskim Urząd Gminy Czeremcha Urząd Gminy Gródek Urząd Miasta w Hajnówce Urząd Gminy Nurzec-Stacja Urząd Gminy Hajnówka Urząd Miasta i Gminy Michałowo Urząd Gminy Orla Urząd Gminy Siemiatycze Urząd Gminy Supraśl Urząd Gminy Zabłudów

Patroni medialni:

TVP Białystok Polskie Radio Białystok Radio Orthodoxia Radio Racja
Gazeta Wyborcza Białystok Czasopis Nad Buhom i Narwoju Niwa Przegląd Prawosławny Istocznik УКРАЇНЦІ У ФЕТЕРІВ

Partnerzy:

Akademia Supraska Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce Bractwo Młodzieży Prawosławnej  Diecezji Białostocko-Gdańskiej Bractwo Młodzieży Prawosławnej  Diecezji Białostocko-Gdańskiej Centrum Kultury Prawosławnej Białystok Centrum Europy Wschodniej UMCS  Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Lubelsko-Chełmskiej Fundacja im. Księcia Konstantego Ostrogskiego Fundacja Oikonomos Lubelski Instytut Kultury Prawosławnej STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIECI I MŁODZIEŻY UCZĄCYCH SIĘ JĘZYKA BIAŁORUSKIEGO „AB-BA” УКРАЇНСЬКЕ ТОВАРИСТВО Wydawnictwo Warszawskiej Metropolii Prawosławnej